Új családi házunk tervezésekor vagy a meglévő otthon felújításakor gyakran felmerül a kérdés, hogy műanyag vagy alumínium redőnyt válasszunk-e, győzzön az olcsóbb alternatíva vagy hosszú távban gondolkodva a tartósabb mellett tegyük le a voksunkat.
Az egyre dráguló energiaárakat látva ma már nem kétséges, hogy otthonunk nyílászáróinak árnyékolása elengedhetetlen az épület energiahatékonysága, a rezsiszámlák csökkentése miatt, valamint a magasabb komfort érdekében. És bár ma már a legjobb hőszigetelt ajtókat és ablakokat választhatjuk, a kényelmünk tovább fokozható, ha megfelelő külső árnyékolókkal látjuk el őket.
Lássuk, milyen lehetőségek közül választhatunk, és miért a klasszikus redőnyök jelentik még ma is az egyik legelőnyösebb megoldást!

Árnyékolásra szükség van!
A nap ellen mindig is védekezett az ember, miután elhagyta a barlangot és különböző kunyhókba, épületekbe költözött, vagyis az árnyékolók nem új keletű szerkezetek. Azonban míg a népi építészet elsősorban a tájolás és az épületszerkezetek, a tornácok és a kis méretű nyílászárók révén érte ezt el, manapság más megoldásokra van szükség. A ma embere szereti beengedni a fényt az otthonaiba, szereti a kilátást, ezért minél több és minél nagyobb üvegfelületeket alkalmaz. A bejutó napfény télen kellemesen felmelegíti a lakótereket, nyáron azonban kellemetlen lehet, emiatt árnyékolásra van szükség. De a fény szabályozása, teljes kizárása, illetve a belátás megakadályozása miatt is hasznosak ezek a szerkezetek.
A leghatékonyabb, legkomplexebb megoldást a külső árnyékolók jelentik, ugyanis távol tartják a napfényt az üvegfelülettől, ellenállnak az időjárás viszontagságainak. A legismertebb és legtöbbek által választott szerkezet a redőny, de jó szolgálatot tehet egy hangulatos zsalugáter is, valamint napjaink modern megoldása, a zsaluzia. Körültekintően válasszunk, a döntésnél arra is legyünk tekintettel, hogy a külső árnyékolók az esztétika és a stílus szempontjából is meghatározó elemei az épületeknek.
Miért jó megoldás a redőny?
Az első redőnyt a 18. században alkotta meg egy német asztalosmester. Az eredetileg láncokkal egymáshoz rögzített deszkákból álló, kurblival vagy gurtnival működtethető szerkezetettel szabályozható volt a bejutó fény mennyisége. Ezt a palást leeresztésével és felhúzásával, illetve a lamellák elforgatásával lehetett elérni.
A mai redőnyök is ezen az elven működnek, csak a lamellák műanyagból vagy alumíniumból készülnek. Utóbbiak motorizálhatók, automatizálhatók is, így még kényelmesebben használhatók, valamint tovább növelik az épület energiahatékonyságát. A redőnyökkel gondoskodhatunk az épület hő- és hangszigeteléséről, egyes típusok esetében a vagyonvédelemről is.

Melyik a jobb: a műanyag vagy az alumínium redőny?
Amennyiben a redőny mellett tesszük le a voksunkat, kétféle típus közül választhatunk. Kedvezőbb ára miatt a műanyag redőny az elterjedtebb megoldás, de időtállósága, változatos, elegáns megjelenése és motorizálhatósága miatt egyre kedveltebb az alumínium alternatíva.
A redőnyök a modern design és a funkcionalitás tökéletes egyensúlyát, maximális felhasználói élményt kínálnak. A magas minőségű anyagokból precízen gyártott szerkezetek hosszú élettartamot és megbízhatóságot garantálnak. Az alumínium változatok különösen strapabíróak és ellenállóak az időjárás viszontagságaival szemben.
Különböző árnyékolástechnikai berendezések forgalmazásával és szakszerű beépítésével foglalkozunk Balatonalmádi 50 km-es vonzáskörzetében, és kérdés esetén állunk rendelkezésére.